20 آگوست 2016 , ساعت 0:32
9 views
53424

30هکتارازاراضی مرزی ایران با ترکمنستان درآتش سوخت

حسین عظیمی جمعه شب در گفتگو با خبرنگار ایرنا با تایید سرایت آتش سوزی مناطق مرزی ترکمنستان به مناطق مرزی ایران در جرگلان خراسان شمالی اظهار کرد: این آتش سوزی ساعت 16 جمعه از مرز ترکمنستان به اراضی منابع طبیعی کشورمان در خراسان شمالی سرایت کرده است.
وی افزود : خوشبختانه این آتش سوزی با مشارکت افراد محلی ، شوراها، دهیاری ها ، مرزبانی و اکیپ های منابع طبیعی استان در ساعت حدود 20:30 جمعه شب مهار شد .
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: با توجه به این که آتش سوزی هنوز درمناطق مرزی ترکمنستان ادامه دارد و وسعت آن بیش از هزاران هکتار پیش بینی می شود و نگرانی برای تغییر جهت باد و سرایت مجدد آتش سوزی به مرز ایران وجود دارد، پاسگاه های مناطق مرزی باترکمنستان و اکیپ های اطفای حریق استان در این مناطق همچنان مستقر و در حال آماده باش می باشند.
عظیمی برآورد اولیه وسعت آتش سوزی مناطق مرزی ایران با ترکمنستان را 30هکتارعنوان و تصریح کرد: احتمال افزاش میزان وسعت آتش سوزی در بررسی مجدد وجود دارد .
وی بااشاره به آماده باش بودن مدیریت بحران استان تا اطمینان یافتن از مهارآتش سوزی در مناطق مرزی ترکمنستان گفت: به دستگاه های که نقش موثر و نیروی انسانی خوبی در این امر دارند مانند ارتش ، محیط زیست ، منابع طبیعی استان و فرماندارهای مانه سملقان و رازو جرگلان اعلام آماده باش شده است.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی بابیان اینکه مسئولان استان گلستان نیز به علت مرز مشتر ک با ترکمنستان درجریان اتش سوزی قرار گرفته اند اظهار کرد: خبر آتش سوزی در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان همزمان به مدیریت بحران کشور به علت وسعت زیاد آتش سوزی درمناطق مرزی ترکمنستان داده شد تا در صورت احتیاج به کمک در کشور همسایه این کمک انجام شود که مسئولان ذیربط پاسخ داده اند در صورت درخواست از کشور همسایه ، دفتر وزارت امور خارجه ایران آمادگی کمک به ان سوی مرز برای مهار آتش سوزی را دارد .

***آتش سوزی در مرز ترکمنستان در خراسان شمالی در مرداد
وقوع آتش سوزی در مناطق مرزی ترکمنستان و در نزدیکی مرز ایران در منطقه جرگلان خراسان شمالی در مرداده ماه مسبوق به سابقه است چنانچه در مرداد ماه مشابه دو سال قبل ( 1393) آتش سوزی در ترکمنستان آغاز و به مراتع و عرصه های خراسان شمالی سرایت کرده بود.
استان خراسان شمالی دارای 301 کیلومتر مرز مشترک زمینی با کشور ترکمنستان است که در محدوده شهرستانهای بجنورد، شیروان، راز و جرگلان و مانه و سملقان واقع است.
در خراسان شمالی حدود 100 هزار نفر مرزنشین متشکل از اقوام ترک، کرد، تات و ترکمن در مناطق مرزی خود با کشور جمهوری ترکمنستان دارد که از طریق دامپروری و کشاورزی امرار معاش می کنند.
***تفاهم ایران و ترکمنستان برای جلوگیری از آتش سوزی درمنطقه مرزی گلستان
براساس دیدار دیپلماتیک بین فرماندهان مرزبانی دو کشور درمنطقه اترک که در 7 اردیبهشت سالجاری در ایستگاه راه آهن ‘آک یایلا ‘در خاک ترکمنستان برگزار شد، مقرر شد طرفین برای جلوگیری از بروز آتش سوزی در نقطه صفر مرزی در طول نوار مرزی ایران و ترکمنستان، به ماموران خود آموزش های لازم را بدهند.
هدف از این تفاهم نامه همکاری بین مرزبانان دو کشور در زمینه مهار آتش سوزی است که فرا رسیدن فصل برداشت محصول غلات (گندم و جو) در ایران، افزایش دمای هوا و خشک شدن درختچه های گز در نقطه صفر مرزی دو کشور، احتمال آن را بالا برده است.
براساس این تفاهم نامه همکاری مقرر شده است، درصورت مشاهده آتش سوزی درمنطقه صفر مرزی، ماموران مرزبانی دو کشور بلافاصله با برافراشتن پرچم در روز و نوردهی چراغ در شب به یکدیگر اطلاع و برای اطفای کانون آتش اقدامات لازم را انجام دهند.
مرزبانان دو کشور همچنین متعهد شدند، نسبت به ایجاد نوار تراشیده (شخم زدن) در محدوده مرزی خود برای جلوگیری از تردد احتمالی افراد و نیز ایجاد مانع برای گسترش آتش سوزی به خاک یکدیگر اقدام نمایند.
/7189/1744

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)