29 جولای 2016 , ساعت 17:28
11 views
51515

کمک 300 میلیونی دوستداران محیط زیست هرمزگان برای نجات چهارپایان وحشی از بی آبی

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن پیشوایی جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: این کمک برای ساخت آبشخورهای مصنوعی و ایجاد مخزنها و لوله کشی به آبشخورها ، انجام شده است.
وی افزود: در ماه های اخیر و به دنبال گرم شدن شدید هوا و با توجه به کم آبی حاکم بر هرمزگان، دوستداران محیط زیست در استان 10 آبشخور برای نجات جان حیات وحش به ویژه قوچ و میش لارستانی که از گونه های کمیاب درمنطقه می باشند، احداث کردند.
پیشوایی خاطرنشان کرد: پارسال بیش از 20 قوچ و میش وحشی بر اثر گرما و نبود منابع آبی در ارتفاعات غرب استان تلف شدند که با ساخت آبشخور امسال این تلفات به صفر رسیده است.
هفده سال خشکسالی سبب خشک شدن چشمه ها و آبشخور های طبیعی حیات وحش در هرمزگان شده است .
قوچ و میش لارستان کوچکترین قوچ و میش در ایران و جهان است که در جنوب فارس و غرب هرمزگان زیست می کند.
عدم دسترسی حیات وحش به منابع آبی به خصوص با آغاز گرمای هوا در فصل تابستان و در مناطق جنوبی کشور طی سال های اخیر به یکی از بزرگترین معضلات مدیریت حیات وحش در این مناطق و یکی از مهمترین دلایل نابودی تنوع زیستی و کاهش جمعیت وحوش به شمار می رود.
این معضل به دلایلی همچون خشک شدن کامل یا کاهش دبی چشمه های طبیعی بر اثر خشکسالی ، استفاده بی رویه از آبهای زیر زمینی و همچنین انفجارهای متعدد برای اکتشافات نفتی، فعالیت های سنگین معدنی ،اشغال اندک چشمه های طبیعی باقیمانده توسط دام های اهلی و کاهش شدید روان آبهای سطحی در این مناطق بوجود آمده است.همچنین قطع ارتباط و جزیره ای شدن زیستگاه ها بر اثر گسترش مراکز انسانی و توسعه بی ضابطه جاده ها مانع مهاجرت و جابجایی های حیات وحش برای دسترسی به منابع آبی شده است.
در این شرایط حیوانات تشنه برای دسترسی به آب به ناچار از زیستگاه امن خود خارج و به جوامع انسانی مانند روستاها، مزارع و یا آبشخور دام های اهلی نزدیک شده و توسط افراد سودجو و یا بر اثر برخورد با خودروهای عبوری کشته می شوند.
فراهم نمودن امکان دسترسی وحوش به منابع آبی در نقاط امن زیستگاه ها یکی از مهمترین برنامه های مدیریت حیات وحش در مناطق گرم و جنوبی کشور از جمله هرمزگان به شمار می رود.
6048/7198

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)