27 آگوست 2016 , ساعت 18:37
9 views
54086

پژوهش کاربردی، اقدامی برای حل مشکلات زیست محیطی است

مهناز مظاهری روز شنبه در حاشیه نهمین کنفرانس آموزش شیمی ایران در دانشگاه زنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پژوهش های کاربردی در سازمان حفاظت محیط زیست باید علت تغییرات زیست محیطی را ارائه کند و تمام پژوهش ها در این حوزه کاربردی باشد.
به گفته وی، اولین قدم در این سازمان اولویت های کاربردی پژوهشی بود که توسط معاونت های تخصصی احصا و به دانشگاه ها ابلاغ شد.
معاون آموزشی و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر همین اساس مراکز علمی نیز پروژه های تحقیقاتی کابردی خود را به این سازمان ارائه می دهند.
مظاهری تاکید کرد: در 11 استان کشور بیش از 250 پروژه تحقیقاتی کاربردی ارائه شده که از این تعداد برای 70 پروژه تحقیقاتی اصلی بیش از 60 تا 70میلیارد ریال هزینه شده است
وی ادامه داد: در زمان حاضر بیش از 196 محقق و استاد دانشگاه در خصوص پروژه های کاربردی با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری دارند.
معاون آموزشی و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پژوهش های کاربردی این سازمان در خصوص حیات وحش، تنوع زیست، گرد و غبار، آب، آمایش سرزمین، توان اکولوژیک، توان زیستی، توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست است.
مظاهری به آموزش در این سازمان اشاره کرد و گفت: هم اکنون در کتاب های درسی شیمی، فنی و حرفه ای و استان شناسی دانش آموزان موضوع محیط زیست گنجانده شده است.
مدیرکل توسعه پایدار، آمار و اقتصاد سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تاکید بر اینکه اقتصاد سبز کلید رسیدن به توسعه پایدار است، اظهارکرد: در این اجلاس، اهداف توسعه پایدار جایگزین توسعه هزاره شد چرا که اهداف توسعه هزاره که پس از 15 سال اجرا در کشورها ، محقق نشد.
زهرا جاهریان گفت: بر همین اساس، قرار است از سال 1216 تا 2030 همه کشورهای جهان به سوی اجرایی کردن اهداف توسعه پایدار و اقتصاد سبز حرکت کنند و در این خصوص نیز سند 2030 نوشته شده است.
وی ادامه داد: 17 هدف کلان، 169 هدف خرد و 230 شاخص در سند اهداف توسعه پایدار، مطرح شده است که باید همه کشورها از سال 1216 تا 2030 به سمت اجرایی کردن و بهبود این شاخص ها در حرکت باشند تا رسیدن به توسعه پایدار محقق شود در غیر این صورت با این روندی که کره زمین دارد به حتم نابودی آن را در پی خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این نابودی باید همه کشورها به سمت اجرایی کردن اهداف سند 2030 که رئیس جمهوری ایران سال گذشته آن سند را امضا کرد، باشند.
مدیرکل توسعه پایدار، آمار و اقتصاد سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر رتبه ای را بر اساس توسعه پایدار در دنیا مشخص کرده اند که ایران رتبه 79 را کسب کرده که با برنامه ریزی پنج ساله باید این رتبه را بهبود دهیم و این نیازمند همکاری دانشگاه ها، بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد است.
جواهریان ابراز امیدواری کرد، بتوانیم کشور را به سمت توسعه پایدار، اقتصاد سبز و مشاغل سبز حرکت دهیم، شغلی که ایجاد می شود محیط زیست را در کنار آن ببینیم و رشد اقتصادی بدون تخریب محیط زیست باشد.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار نیازمند فرهنگ سازی و آموزش هستیم و باید اقتصاد سبز را معرفی کنیم.
جواهریان افزود: سازمان جهانی کار، مشاغلی را سبز می داند که آن شغل شایسته، پایدار، دارای منابع درآمد کافی، بهداشت و بیمه اجتماعی باشد.
یک هزار و 70 مقاله به دبیرخانه نهمین کنفرانس آموزش شیمی ایران ارسال شده بود که از این تعداد 104 مقاله برای داوری انتخاب و از این تعداد نیز 78 مقاله پذیرفته شد.
این کنفرانس روزهای 6 و 7 شهریور جاری در سالن الغدیر دانشگاه زنجان ادامه دارد.
7325/6085

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)