9 اکتبر 2016 , ساعت 11:36
12 views
5

وجود بیش از هزار و 800 موقوفه در کردستان/ ثبت 20 وقف جدید در سال جاری

حجت الاسلام مصطفی نوروزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هزار و 832 موقوفه از این تعداد متصرفی بوده و در اختیار اوقاف قرار دارد و 57 مورد نیز غیرمتصرفی است و در اختیار متولی بوده و ما فقط ناظر بر آن هستیم.
وی با بیان اینکه این تعداد موقوفه در استان 16 هزار و 662 رقبه دارد گفت: 13 هزار و 679 مورد از رقبات استان نیز متصرفی و 2 هزار و 826 رقبه نیز غیر متصرفی است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان اظهار کرد: همچنین تعداد کل متولیان ما 61 نفر است و نظارت کامل از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان بر روی این متولیان انجام خواهد گرفت.
وی افزود: هم اکنون 92 درصد موقوفات ما در استان با نیات مساجد انجام می شود، 6 درصد مربوط به عزاداری و 2 درصد نیز سایر نیات است و این مساله کار ما را در زمینه های فرهنگی و غیره با مشکل مواجه می کند.
حجت الاسلام نوروزی اظهار امیدواری کرد: با فرهنگ سازی لازم در این راستا زمینه ایجاد وقف های جدید با نیات جدید در سطح استان فراهم شود.
وی در ادامه به عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اشاره کرد و گفت: تکمیل فعالیت های عمرانی تمامی بقاع متبرکه استان، احداث و توسعه بقاع و اماکن متبرکه، نظارت فنی بر تمامی پروژه های عمرانی و پیشرفت 98 درصدی دانشکده علوم قرانی از جمله اقدامات و فعالیت های این اداره کل است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان احداث مدرسه علوم دینی در شهرستان های سقز، سنندج و بانه، احداث دارالقرآن هاجر خاتون سنندج، برگزاری نشست های علمی، تجلیل از خادمان مساجد، استقبال از بیرق آستان قدس رضوی و اجرای طرح مودت را از دیگر فعالیت های این اداره کل عنوان کرد.
هم اکنون 2 هزار و 50 مسجد و 106 مکان مذهبی اعم از آرامگاه، مقبره و امامزاده و چهار قرآن تاریخی در استان کردستان وجود دارد.
7348/1904
**خبرنگار: افسانه گلباغی
** انتشار دهنده: مسعود احمدی

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)