۱۸ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۳۶
12 views
5

وجود بیش از هزار و ۸۰۰ موقوفه در کردستان/ ثبت ۲۰ وقف جدید در سال جاری

حجت الاسلام مصطفی نوروزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هزار و ۸۳۲ موقوفه از این تعداد متصرفی بوده و در اختیار اوقاف قرار دارد و ۵۷ مورد نیز غیرمتصرفی است و در اختیار متولی بوده و ما فقط ناظر بر آن هستیم.
وی با بیان اینکه این تعداد موقوفه در استان ۱۶ هزار و ۶۶۲ رقبه دارد گفت: ۱۳ هزار و ۶۷۹ مورد از رقبات استان نیز متصرفی و ۲ هزار و ۸۲۶ رقبه نیز غیر متصرفی است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان اظهار کرد: همچنین تعداد کل متولیان ما ۶۱ نفر است و نظارت کامل از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان بر روی این متولیان انجام خواهد گرفت.
وی افزود: هم اکنون ۹۲ درصد موقوفات ما در استان با نیات مساجد انجام می شود، ۶ درصد مربوط به عزاداری و ۲ درصد نیز سایر نیات است و این مساله کار ما را در زمینه های فرهنگی و غیره با مشکل مواجه می کند.
حجت الاسلام نوروزی اظهار امیدواری کرد: با فرهنگ سازی لازم در این راستا زمینه ایجاد وقف های جدید با نیات جدید در سطح استان فراهم شود.
وی در ادامه به عملکرد اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اشاره کرد و گفت: تکمیل فعالیت های عمرانی تمامی بقاع متبرکه استان، احداث و توسعه بقاع و اماکن متبرکه، نظارت فنی بر تمامی پروژه های عمرانی و پیشرفت ۹۸ درصدی دانشکده علوم قرانی از جمله اقدامات و فعالیت های این اداره کل است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان احداث مدرسه علوم دینی در شهرستان های سقز، سنندج و بانه، احداث دارالقرآن هاجر خاتون سنندج، برگزاری نشست های علمی، تجلیل از خادمان مساجد، استقبال از بیرق آستان قدس رضوی و اجرای طرح مودت را از دیگر فعالیت های این اداره کل عنوان کرد.
هم اکنون ۲ هزار و ۵۰ مسجد و ۱۰۶ مکان مذهبی اعم از آرامگاه، مقبره و امامزاده و چهار قرآن تاریخی در استان کردستان وجود دارد.
۷۳۴۸/۱۹۰۴
**خبرنگار: افسانه گلباغی
** انتشار دهنده: مسعود احمدی

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)