28 سپتامبر 2016 , ساعت 10:19
9 views
55981

نیازبه همه گروه های خونی در فارس هست به دوگروه بیشتر

به گزارش دریافتی چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل انتقال خون فارس،دکتر محمدحسین کریمی اظهارداشت: از مردم استان فارس می خواهیم برای مشارکت در امر خیرخواهانه اهدای خون به پایگاه های سیار و ثابت انتقال خون در سراسر استان مراجعه کنند.
وی بیان کرد: در استان فارس و شهر شیراز به دلیل برخورداری از مراکز درمانی و قطب پزشکی بودن، به خون بیشری نیاز هست و ذخائر خونی و پلاکت استان فارس با کاهش روبرو شده است که همه باید برای رفع این کمبود وارد میدان شوند زیرا بیماران نیازمند به خون منتظر یاری پرخیر مردم هستند.
کریمی بیان کرد: در شش ماه نخست امسال 111 هزار نفر از مردم استان به پایگاه های انقلال خون سراسر فارس مراجعه کردند و از این تعداد 89 هزار و 938 نفر شرایط اهدای خون را داشتند.
او ادامه داد: از این تعداد بیش از 80 هزار واحد خون در استان فارس اهدا شده است اما همواره نیازمند حضور افراد سالم و دارای شرایط برای اهدای خون هستیم.
مدیر کل انتقال خون استان فارس عنوان داشت: روزانه بین 500 تا 550 واحد خون دریافت می شود که امید داریم با توجه به روحیه مشارکت پذیری مردم فارس در کارهای عام المنفعه، کاهش ذخائر خونی فارس جبران شود.
کریمی اضافه کرد: طرح سپاس(نمونه گیری سلول های بنیادی) مربوط به اهدا کنندگانی است که علاقه مند هستند نمونه خون گرفته شده، بررسی ژنتیکی شود که هم اینک این طرح در پایگاه های انتقال خون استان فارس در حال اجرا است.
وی گفت: یکی از روش های درمان بیماری های بدخیم، پیوند سلول های بنیادی خونساز به بیمار است در این زمینه شرط اول سازگاری ژنتیکی بین دهنده سلول های بنیادی و فرد گیرنده است.
خبرنگار: فاطمه هاشمی نیک – انتشاردهنده : غلامرضا مالک زاده
3002/ 1876

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)