19 آگوست 2016 , ساعت 1:11
7 views
53353

مبارزه با مواد مخدر باید در اولویت برنامه های همه دستگاه ها قرار بگیرد

به گزارش خبرنگار ایرنا راشد عذیری شامگاه پنجشنبه در جلسه کمیسیون مبارزه با مواد مخدر شهرستان بانه که در سالن جلسات فرمانداری این شهر برگزار شد، افزود: شهرستان بانه از لحاظ توزیع و مصرف مواد مخدر در گذشته یکی از شهرستان های پاک استان بود.
او افزود: هم اکنون به دلایل مختلف ورود پیش سازهای شیشه به شهرستان تاحدودی افزایش یافته که باید برای جلوگیری از ورود این پیش سازها به شهرستان مبارزه جدی شود.
وی تاکید کرد: با توجه به بازخوردهای که دیده می شود امکانات موجود برای مبازره با این معضل بزرگ کافی نیست و باید برای مقابله با آن امکانات بیشتری بکار ببریم.
عذیری افزود: متاسفانه امروز همه دنیا با این معضل مواجه است که شهرستان بانه هم با توجه به مرزی بودن درگیر این مشکل شده است.
وی ورود پیش سازهای شیشه به شهرستان بانه را زنگ خطری برای این شهرستان دانست و گفت: برای مبارزه با معضل مواد مخدر باید فرهنگ سازی، مبارزه با مواد مخدر و عمومی سازی مبارزه با آن در محور برنامه های ادارات شهرستان قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: باید خانواده ها را در زمینه خطرات مواد مخدر آگاه کنیم و استاندار کردستان هم بر این مهم تاکید کردند.
فرماندار بانه اظهار کرد: بعضی افراد با توجه به اینکه مواد مخدر را نمی شناسند ناآگاهانه درگیر این مواد می شوند و افراد سود جو از ناآگاهی این افراد سوء استفاده می کنند و آنها را درگیر این بلای خانمان سوز می کنند.
فرماندار بانه گفت: خوشبختانه کمیسیون شهرستان فعالیت های خوبی تاکنون انجام داده و برنامه های مختلف در این زمینه برگزار شده که به نظر می رسد باید در این زمینه فعالانه تر و با هماهنگی بیشتری عمل کنیم.
وی با تقدیر از اقدامات بسیار خوبی که نیروی انتظامی شهرستان و مرزبانی در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام دادند، افزود: با توجه به اینکه پیش سازهای شیشه از مرز وارد می شود مرزبانی نقش بسیار مهمی در این زمینه داشته و نیروی انتظامی شهرستان در مبارزه با مواد مخدر شبانه روز تلاش می کنند.
در ادامه این جلسه دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان نیز گفت: بحث مواد مخدر جزو چهار بحران اصلی و اولویت اصلی آسیب های اجتماعی است که مقام معظم رهبری بر مبازره با آن تاکید زیادی دارند.
سلیم کریمی افزود: یکی از مشکلات ما در بحث مبارزه با مواد مخدر این است که فکر می کنیم استان کردستان مانند گذشته پاک می ماند و این مهم تاکنون برای بعضی از ما دغدغه نشده است.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه استان کردستان، استانی پاک است باید بیشتر به آن توجه کنیم که همچنان پاک و سالم بماند.
وی گفت: وضعیت پیش ساز شیشه و مواد صنعتی مهمتر از مواد سنتی است و مبارزه با آن بسیار سخت تر است چرا که فرد مصرف کننده خیلی سریع مبتلا می شود.
کریمی با بیان اینکه مصرف مواد صنعتی سریع تر از مواد سنتی بر مصرف کننده تاثیر می گذارد، افزود: فردی که مواد سنتی مصرف می کرد حداقل بعد از پنج سال به کارتون خواب تبدیل می شود اما با مصرف مواد صنعتی خیلی سریع فرد به کارتون خواب تبدیل می شود و تاثیر مواد صنعتی چندین برابر مواد ستنی است.
وی نقش انجمن های مردمی در حوزه پیشگیری از اعتیاد را بسیار موثر دانست و گفت: یکی از ضعف های شهرستان بانه در حوزه پیشگیری از اعتیاد نبود انجمن های مردمی در این شهرستان است.
وی آموزش و اطلاع رسانی شفاف را یکی از مهمترین مقوله های موثر در مبارزه با مواد مخدر دانست و تاکید کرد که باید اصناف و بازاریان آموزش های ویژه شناسایی پیش ساز را کاملا ببینیند و با آسیب های و مخاطرات این مواد آشنا شوند.
دبیر کمیسیون شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در ادامه اظهار کرد: در چند روز آینده جلسه کمیته مقابله با عرضه مواد مخدر استان های آذربایجان غربی و کردستان در بانه برگزار می شود.
وی هدف از برگزاری این جلسه در شهرستان بانه را مشخص شدن وضعیت مرزی کردستان با سردشت و کنترل این مسیرها عنوان کرد.
در ادامه این جلسه معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بانه نیز گفت: برنامه های خوبی در مبارزه با مواد مخدر تاکنون در شهرستان بانه اجرا شده است.
نژاد شهیدی افزود: با توجه به جاذبه و روند رو به رشد این پدیده شوم در سطح جامعه و وجود مافیاهای بزرگ در سطح جهانی شرایط را فراهم می کند که ما هوشیاری بیشتری داشته باشیم.
وی خاطر نشان کرد: باید آگاهی و هوشیار را به همه آحاد جامعه منتقل کنیم و جامعه را از آسیب های زیانبار مواد مخدر آگاه کنیم.
شهیدی با اشاره به برگزاری کارگاه ها و فعالیت های متعدد که در زمینه مواد مخدر در شهرستان برگزار شده است گفت: کارگاه های آموزشی مختلف با هماهنگی بخشداری ها و ادارات مرتبط در سطح شهرستان به ویژه روستاهای حاشیه مرز برگزار شده است.
وی افزود: تئاتر خیابانی، فعالیت های فرهنگی و هنری، کارگاه های آموزشی و جشنواره های مختلف از جمله اقدمات مناسبی هستند که در حوزه اجتماعی کردن مقابله و پیشگیری از مواد مخدر اجرا شده است.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بانه اظهار داشت: اقدامات خوبی در حوزه شناسایی و پیشگیری از مواد مخدر توسط ادارات شهرستان انجام شده و افرادی را که در این حوزه ها فعالیت می کنند شناسایی کردند.
وی افزود: شرایط توپوگرافی منطقه زمینه را برای سوء استفاده بیشتر افراد سود جو فراهم می کند.
بانه در 242 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
3033/7469

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)