۱۱ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۲۳
4 views
6

شاخص فرابورس در اولین هفته معاملات زمستان

شاخص فرابورس(آیفکس) در اولین هفته معاملاتی زمستان امسال با افت ۶ درصدی مواجه شد و در ارتفاع ۸۶۵ واحد قرار گرفت.

به گزارش تسنیم؛ در هفته ای که گذشت تعداد یک میلیون و ۹۴۲ هزار ورقه به ارزش ۷۹۰۰ میلیارد ریال در ۷۰ هزار نوبت دادوستد دست به دست شد. همچنین حجم معاملات مجموع بازارها در مقایسه با هفته معاملاتی قبل‌تر ۲۶ درصد و تعداد معاملات ۳۹ درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش؛ در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه فرابورس ۹۱۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۹۵۵ میلیارد ریال معامله شد و معاملات بازار پایه نیز نشان می‌دهد در این مدت بالغ بر ۵۹۷ میلیون ورقه به ارزش ۸۹۳ میلیارد ریال در این بازار دادوستد شده که حجم و ارزش معاملاتی آن به ترتیب ۴۰ و ۲۶ درصد رشد را تجربه کرده است.

شاخص فرابورس(آیفکس) نیز در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته ۸۶۵ واحد بود که افت ۶ واحدی را در هفته معاملاتی گذشته نشان می‌داد.

همچنین در نخستین هفته معاملاتی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط که دوشنبه ششم دی ماه به طور رسمی گشایش یافت، شش میلیون ورقه به ارزش ۱۸۰ میلیارد ریال دست به شد.

افزون بر این؛ نگاهی به آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نیز نشان می دهد که این بازار در هفته گذشته میزبان نقل و انتقال ۳۱ میلیون ورقه به ارزش ۴۴۳۲ میلیارد میلیارد ریال بوده ‌است، به طوری که این معاملات در ۲۳ هزار نوبت دادوستد انجام شد که تعداد معاملات رشد ۹۶ درصدی را نشان می‌دهد.

در این بازار، اوراق بدهی نیز با معامله چهار میلیون ورقه به ارزش ۳۸۷۹ میلیارد ریال با بالاترین ارزش معاملاتی در هفته گذشته همراه شد و صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله با نقل و انتقال ۲۶ میلیون ورقه به ارزش ۳۳۲ میلیارد ریال بالاترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.

همچنین در بازار اوراق تسهیلات مسکن ۳۰۰۰ ورقه تسه به ارزش ۲۲۱ میلیارد ریال در ۱۹ هزار دفعه معامله شد که حجم، ارزش و تعداد معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته به ترتیب ۹۷، ۹۳ و ۱۲۶ درصد افزایش یافت.

این گزارش می افزاید: در میان معاملات خرد بازار سهام در هفته گذشته به تفکیک گروه‌های صنعت، ارزش معاملات محصولات شیمیایی ۴۴۵ میلیارد ریال بود که با ۳۲ درصد از ارزش کل معاملات، رتبه نخست را به خود اختصاص داد و در ادامه فلزات اساسی با ۱۷ درصد، انبوه‌سازی، املاک ومستغلات با ۹ درصد، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با ۶ درصد و پیمانکاری صنعتی با ۵ درصد از سهم کل، رتبه‌های دوم تا پنجم را در اختیار گرفتند.

گفتنی است در هفته‌ای که گذشت پذیره‌نویسی واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه رویش لوتوس ۳۰ درصد تادیه و همچنین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه آرمان آتی ۲۰ درصد تادیه در بازار سوم به مدت سه روز کاری انجام شد.

This article passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.
Recommended article: The Guardian’s Summary of Julian Assange’s Interview Went Viral and Was Completely False.

پاسخ دهید