8 آگوست 2016 , ساعت 18:37
13 views
52387

رسانه ها در تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان نقش موثری دارند

به گزارش ایرنا، محمدرضا هادی پور روز دوشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان قزوین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه قلم و رسانه، به ویژه شهید محمود صارمی، حمایت رسانه ها در کاهش و رفع مشکلات معلولان را یادآور و افزود: اصحاب رسانه به عنوان بازوان قوی در این حوزه می توانند کاهش دهنده مشکلات معلولان باشند.
وی یادآور شد: کانون معلولین توانا در سال 73 با هدف تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولان آغاز به کار کرد و تاکنون نیز توانسته گام های موثر و مفیدی را برای آنان بردارد.
هادی پور با بیان اینکه کانون توانا قزوین تاکنون اقدام های سازنده ای را در بخش جامعه معلول انجام داده، ادامه داد: از جمله فعالیت های انجام شده می توان به اشتغالزایی 450 معلول، ساخت 250 واحد مسکن و چاپ نشریه پیک توانا در جهت معرفی ظرفیت و توانایی های معلولان جامعه اشاره کرد.
وی مهمترین هدف این کانون را تغییر نگرش افراد جامعه نسبت به معلولان برشمرد و گفت: کانون توانا فعالیت های مختلفی از جمله بهره مندی از 180 پزشک فعال و ارائه خدمات رایگان به معلولان در حوزه درمانی، کسب مقام کارآفرین اجتماعی، برگزاری نمایشگاه سراسری عکس و برگزاری جشنواره دانش آموزی به صورت سالانه را به خود اختصاص داده است.
وی به چاپ پیک توانا نیز اشاره و یادآور شد: این مجله ویژه معلولان کشور بوده و به صورت اختصاصی با مدیریت استان قزوین منتشر و در آن به مشکلات و چالش آسیب های معلولان کشور پرداخته می شود.
این مسئول افزایش منزلت، کرامت، رعایت حقوق شهروندی معلولان، ایجاد اشتغال، اجرای برنامه های آموزشی، فرهنگی و هنری را از جمله اهداف مهم کانون معلولین توانا دانست و یادآور شد: این کانون دارای سه هزار و 500 عضو معلول در سراسر استان و دو شعبه در شهرستان های البرز و تاکستان است.
وی، مهمترین مشکل کنونی معلولان استان را نداشتن امکانات درمانی تخصصی از جمله مراکز تولید کننده اعضای مصنوعی دانست و افزود: البته در این رابطه مراکز خصوصی با قیمت های بالا وجود دارند اما باید توجه داشت که معلولان از جمله اقشار کم درآمد جامعه محسوب شده و نیازمند حمایت های جدی دولت با یارانه های مناسب هستند.
به گفته هادی پور، در برخی از استان های کشور هلال احمر مراکز توانبخشی ویژه ای برای تهیه و تولید اعضای مصنوعی و لوازم کمک توانبخشی راه اندازی کرده اما این مهم در استان قزوین وجود ندارد.
وی ادامه داد: متاسفانه معلولان برای تهیه یک دست یا پای مصنوعی یا یک جفت عصا باید با صرف هزینه های زیاد و در چند نوبت به تهران یا زنجان رفت و آمد کنند در حالی که تهیه این لوازم به لحاظ هزینه ای برای آنها سخت و از طرفی بدون این لوازم امکان داشتن یک زندگی عادی برای آنان نیز ممکن نیست.
وی اضافه کرد: کانون توانا تاکنون بیش از 50 شغل پایدار برای معلولان قزوینی ایجاد کرده و درحال حاضر صاحب یک مجموعه کارخانه ای شامل شرکت های صنایع الکترونیک توانا، تولید شیشه و بسته بندی زیرانداز کودک در شهرک صنعتی لیا است.
هادی پور در پایان افزود: همچنین این کانون پیمانکار تامین نیروی انسانی خط تولید کارخانه فیروز قزوین است که با تغییر نگرش کارآفرینی برای معلولان، اقدام به استخدام افراد معلول کرده و هرجا که نیاز به نیروی تندرست در این شرکت بوده از خانواده معلولان فردی را گزینش می کند.
7389/8054

Let’s block ads! (Why?)