20 سپتامبر 2016 , ساعت 16:07
145 views
55455

خاتم خراطان دستی کشور در سنندج درگذشت

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، رشید فاتحی مشهور به استاد رشید خراط متولد 1319 در سنندج بود و از 6 سالگی حرفه خراطی را به شیوه استاد شاگردی در زادگاه خود آموخت و از آن سال فعالیتش همچنان پشت چرخ سنتی و دستی خراطی بود تا اینکه شامگاه دوشنبه پشت همراه 70 ساله خود با لبیک گوئی به دعوت حق به دیار باقی شتافت.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان برای احیای خراطی دستی و سنتی، در سال جاری طرح آموزش استاد شاگردی هنر پیر خراطی ایران را آغاز کرد اما عمر به استاد رشید خراط اجازه نداد تا هنرش را به شاگردانش انتقال دهد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان ظهر سه شنبه در حاشیه تشییع جنازه این هنرمند به خبرنگار ایرنا گفت: رشید فاتحی مشهور به استاد رشید خراط تنها هنرمند صنایع دستی کشور بود که حرفه اش را به صورت کاملا سنتی انجام می داد.
محسن علوی با بیان اینکه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در چند نمایشگاه صنایع دستی کشور استاد رشید خراط و تولیدهای وی را شرکت داده است افزود: در این نمایشگاه ها هیچ هنرمندی به روشی مانند شیوه کار این استاد خراطی نمی کرد.
وی اضافه کرد: این هنرمند به صورت دستی (کاملاً سنتی به کمک دست، پا و ابزار، بدون استفاده از هر گونه وسایل برقی و صنعتی) پشت چرخ خراطی بود و به علت منحصر بفرد بودن شیوه کاریش، این اداره کل برنامه آموزش استاد شاگردی نحوه کار استاد رشید خراط را در سال جاری آغاز و در خانه صنایع دستی کردستان واقع در عمارت کرد سنندج کارگاهی برای وی و شاگردانش تجهیز کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ادامه داد: سه هنرمند علاقه مند به این شیوه کاری برای شرکت در این کارگاه ثبت نام کرده اند اما موفق به استفاده از تجربه های وی نشدند.
علوی با بیان اینکه به علت شیوه سخت خراطی سنتی و دستی، هنرمندان به ندرت اقدام به اجرای آن می کند افزود: این اداره کل برای تجلیل از زحمت های 70 ساله خاتم خراطان کشور غرفه ای در خانه صنایع دستی استان کردستان به وی اختصاص می دهد.
وی ادامه داد: خراطی از هنرهای دیرینه ایران بوده و سالم ترین تولیدهای تاریخی این هنر مربوط به صفویه دوران شکوفائی هنر ایران زمین باز می گردد اما بدون شک این هنر یادگاری از نیاکان گذشته ایران است.
وی افزود: اشیا چوبی به علت فرسایش سریع آن نمی تواند مدت زمان زیادی دوام بیاورد که این مساله موجب می شود تاریخچه خراطی به صورت دقیق تخمین زده نشود.
پیکر رشید فاتحی مشهور به استاد رشید خراط ظهر روز سه شنبه در قطعه هنرمندان بهشت محمدی سنندج با حضور جمعی از مسئولان و هنردوستان صنایع دستی استان کردستان به خاک سپرده شد.
خبرگزاری ایرنا مرکز سنندج این ضایعه بزرگ را به جامعه هنری ایران تسلیت می گوید.
خراطی از هنرهای ظریفی است که برای تولید محصولات کاربردی در طراحی داخلی نظیر انواع حفاظ و نرده ها، پایه های میز، صندلی، چراغ و ساخت سازهای سنتی بادی از جمله نرمه نای، دوزله و ابزار بازی های محلی فرفره و گیزان در ابعاد گسترده زندگی روزمره مردم حضور مستمر دارد.
چرخ خراطی از یک تیرک افقی چوبی به طول 120سانتیمتر که دهنه اصلی کار را تشکیل می دهد و دارای سوراخ های متعددی به منظور تعریف دهنه کار و دو لنگه که دارای سرمیخ های آهنی به نام مرغک بر روی دو تیرک سوار می شود تشکیل شده که یکی ثابت و دیگری متحرک است.
تیرک چوبی بر روی دهنه کار قرار گرفته و وظیفه آن نگهداشتن پای هنرمند جهت مهار مغار برای فرم دهی و کمان و زه عهده دار ایجاد حرکات چرخشی در اثر است و انواع مغار نیز برای تراش و فرم دهی به اثر کاربرد دارد.
3034/ 1904
** گزارش: حسن حسین زاده
** انتشار دهنده: مسعود احمدیانتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)