10 آگوست 2016 , ساعت 14:21
7 views
52586

جامعه جوان و نوجوان در معرض گرایش به مواد مخدر صنعتی جدید

حسن واصلی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: آگاهی بخشی برای خانواده ها از انواع مواد مخدر و بویژه مواد جدید و صنعتی که در جامعه شیوع زیادی یافته و روند گرایش بسوی آن بسیارنگران کننده است، از همه چیز واجب تر و مهمتر شده است.
وی با اشاره به اینکه این مواد به انواع دیگر مواد اعتیاد آور آلوده است و اعتیاد در فرد مبتلا تا مدت زیادی نامعلوم می ماند، اظهار کرد: علایم بروز و ظهور یافته آن زمانی است که کاری از کسی برای پیشگیری و درمان ساخته نیست و باید گفت به مرحله بدون برگشت رسیده است.
وی ادامه داد: مصرف مواد روانگردان نیز در میان قشر نوجوان و جوان با باورهای غلط و اطلاعات غیر واقع نسبت مستقیم دارد.
او نشر و گسترش این باورهای غلط را ناشی از تبادل اطلاعات میان نوجوانان و همسالان ذکر نمود و تاکید کرد: افراد سودجو نیز برای بازاریابی و افزایش فروش، اطلاعات غیر واقعی و کذب بدست قشر نوجوان و جوان، خانواده ها می رسانند.
وی اظهار کرد: توجه به نتایج علمی، علنی نمودن آثار شوم مواد روانگردان و مخدر صنعتی شیشه در قالب بحث های علمی، تخصصی و در محیط های دانشگاهی و مدارس تاثیر سازنده ای بر مخاطب و جامعه هدف دارد.
وی با تاکید بر فعال شدن بیشتر دانشگاه ها، مدارس، مساجد و برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی، علمی با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاهی و پزشکان با محوریت جامعه شناسی تاکید کرد.
وی در تشریح مواد افیونی شیشه به خبرنگار ایرنا گفت: شیشه یا متا آمفتامین ماده محرک بسیار قوی است که قابلیت حل در مایعات را دارد و نمونه آن در طبیعت یافت نمی شود.
وی افزود: این ماده بصورت ترکیبات خطرناک شیمیایی بدست می آید و آثاری مخرب تا چند ماه و حتی تا چند سال بر روی فرد مصرف کننده به جای می گذارد.
او ادامه داد: این ماده افیونی علاوه بر خطر مهلک برای مصرف کنندگان با روندی غیر ملموس، برای تولید کنندگان آن نیز از نظر مسمومیت و اختلالات تنفسی بسیار تهدید کننده است.
واصلی به قشر مایل به استفاده از نوع ماده شیمایی مخدر توصیه کرد با واقع بینی و نگاه به نتایج و آثار مخرب آن در میان دوستان، آشنایان و دیگر مبتلایان، تصمیمی راسخ بگیرند و از گرفتاری خود، خانواده و بستگان خویش جلوگیری کنند.
در شهرستان بیجار که در شرق استان کردستان واقع شده است، چندین نهاد و انجمن مردمی در امر پیشگیری و درمان با همکاری مبتلایان پاک شده فعال هستند.
7350/6108

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)