17 آگوست 2016 , ساعت 15:04
7 views
53238

تحول نظام سلامت در گرو اجرای طرح پزشک خانواده است

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عباس کامیابی روز چهارشنبه در حاشیه سمینار جامع پیشگیری از خطاهای پزشکی در جریان برگزاری هفتمین گردهمایی علمی انجمن پزشکان عمومی ایران در جمع خبرنگاران افزود: استراتژی این انجمن پیاده سازی نظام سطح بندی و نظام ارجاع با محوریت موضوع پزشک خانواده است؛ این در حالی است که موضوع پزشک خانواده در حوزه نظام سلامت به خوبی گنجانده نشده است.
وی تصریح کرد: زمانی که نظام سلامت دچار تحول شود، تحول در عرصه پزشک خانواده و حوزه سلامت نیز به وجود می آید و لازمه اصلی آن اجرای درست و به موقع طرح پزشک خانواده است.
کامیابی، اجرای طرح پزشک خانواده را خواست عموم جامعه دانست و گفت: اکنون 40 هزار پزشک از مجموع 80 هزار پزشک عمومی به طبابت حرفه ای مشغولند و مابقی در بخش هایی غیر از طب عمومی فعالیت دارند.
وی اضافه کرد: ما نتوانستیم آینده ای روشن برای پزشکان عمومی در کشور داشته باشیم تا آنان بتوانند به کار حرفه ای بپردازند و نیمی از آنها به نقش خودشان در حوزه سلامت نمی پردازند.
رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: البته وزارت بهداشت هیچ جایگاهی برای انجمن های علمی در حوزه تصمیم گیری تعریف نکرده است این در حالی است که این انجمن ها می توانند در این زمینه تصمیم گیرنده خوبی باشند.
وی اضافه کرد: اکنون وضعیت پزشکان عمومی به شیوه ای است که به سمت طب دولتی به جای طب ملی می روند.

** ایران عضو سازمان جهانی پزشک خانواده شد
فرامرز رفیعی عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران نیز در این گردهمایی گفت: اخیرا این انجمن به عضویت سازمان جهانی پزشک خانواده درآمده است که به واسطه آن می توانیم توسعه توریسم(گردشگری)، ارتقای فعالیت های علمی پزشکان عمومی و جایگاه پزشکی را شاهد باشیم.
وی ادامه داد: عضویت ایران در این سازمان جهانی کامل است و یک حق رای دارد ؛ همچنین در مهرماه امسال به مجمع دوسالانه این سازمان در ریو دعوت شده ایم که دراین نشست تعیین ریاست سازمان و خط مشی آن صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه برای اولین بار ما عضو این سازمان شده ایم، گفت: 150 کشور، 30 سازمان مختلف و 600 هزار عضو در این سازمان است که حتی 90 درصد جمعیت سراسر جهان را تحت پوشش دارد.
هفتمین گردهمایی علمی انجمن پزشکان عمومی ایران با عنوان سمینار جامع پیشگیری از خطاهای پزشکی از امروز چهارشنبه(27 مرداد) به مدت سه روز در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران با حضور جمع زیادی از پزشکان عمومی در قالب پنل های تخصصی در حال برگزاری است.
اجتمام(3)**7268**1776

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)