1 آگوست 2016 , ساعت 23:18
13 views
51773

استاندار خراسان جنوبی: حضور خانواده ها در مقابله با مواد مخدر لازم است

سید علی اکبر پرویزی عصر دوشنبه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان ، افزود: مبارزه و مقابله لازم است اما به تنهایی کارساز نیست و اگر جامعه و خانواده ها با اعتیاد مبارزه نکنند این مشکل همچنان گریبانگیر جامعه خواهد بود.
وی ادامه داد: کمیته های فرهنگی و سازمان های مردم نهاد می توانند نگاه جدی تری به این معضل داشته باشند و رسانه ها با پخش مستندهایی که حاکی از زندگی دشوار خانواده معتادان است می توانند کمک شایانی در فرهنگ سازی داشته باشند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر مشکل اساسی جامعه جلوگیری از خرده فروشان مواد مخدر نیست اصلی ترین مشکل درگیر شدن جوانان و نوجوانان به این مواد است و بار سنگین این مسئولیت بر عهده همه دستگاه های مربوط و جامعه خواهد بود.
به گفته وی با دستگیری خرده فروشان مشکلی از جامعه حل نخواهد شد اما با یک مدیریت منسجم می توانیم گام های اساسی در جلوگیری از توسعه اعتیاد برداریم.
پرویزی عنوان کرد: با توجه به اینکه هنوز آمار دقیقی از معتادان به مواد مخدر در سطح استان وجود ندارد دانشگاه علوم پزشکی می تواند از طریق خانه های بهداشت مستقر در روستاها و شهرهای زیر مجموعه خود، این افراد را شناسایی و آمار دقیقی از آنها به دست آورد تا در مدیریت بهتر این معضل کار گشا باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان جنوبی نیز گفت: بیشترین جابجایی مواد مخدر در تامین، توزیع و انتقال از افقانستان به سیستان و بلوچستان و سپس به این استان صورت می گیرد و به دلیل هم مرز بودن با بزرگترین تولید کننده تریاک جهان و استان همجوار توجه بیشتری را می طلبد.
سید محمد حسینی افزود: در گذشته بیشترین انتقال مواد مخدر به صورت کاروانی و بعضا از طریق کاروان های موتوری از مناطق بیابانی به غرب و مرکز کشور صورت می گرفت، امروزه متاسفانه بیشترین انتقال این مواد از شریان های اصلی وارد کشور می شود.
به گفته وی با توجه به اینکه مباحث اقتصادی و تردد وسایل نقلیه به آن سوی مرز امری طبیعی است قطعا احتمال انتقال مواد مخدر به داخل کشور افزایش پیدا می کند.
حسینی ادامه داد: این مهم که مواد مخدر در مناطق مرزی افقانستان با ایران دپو می شود موضوعی غیرقابل انکار است و این شرایط می تواند زمینه مناسب را برای سود جویان فراهم آورد.
وی عنوان کرد: مساله اعتیاد امری جدی است و جامعه را درگیر خواهد کرد و علت اصلی درگیری بعضی از افراد به مواد مخدر و بحث انتقال آن به فقر و نیازمندی مربوط است .
به گفته وی رویکردهای مبارزه با مواد مخدر باید تغییر پیدا کند و روش هایی که تا به حال انجام می شده نشانگر این واقعیت است که به خوبی موثر واقع نشده و اصرار به روش هایی که منتج به نتیجه مطلق نمی شود قابل پذیرش نیست.
وی تصریع کرد: بزرگترین نقصی که وجود دارد ندیدن خود جامعه و مردم است در حالی که ما تا به حال سعی کرده ایم دولتی برخورد کنیم و جای خالی ظرفیت جامعه را در این امر اساسی احساس نکردیم.
حسینی بهترین راه مبارزه با این معضل را فرهنگ سازی عنوان کرد و افزود: اگر چه فرهنگ سازی و آگاهی جامعه ممکن است زمان بر باشد ولی قطعا بهترین راه در جلوگیری از اعتیاد و مواد مخدر در جامعه خواهد بود.
همچنین فرمانده انتظامی خراسان جنوبی، گفت: از ابتدای امسال 10 هزار و 500 کیلو گرم انواع مواد مخدر در استان کشف شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است.
سرهنگ مجید شجاع افزود: در راستای همین امر هزار و 865 نفر متهم دستگیر و به دستگاه قضا معرفی شدند.
به گفته وی دستگیری 389 نفر از توزیع کنندگان و خرده فروشان مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون ار دیگر اقدام های این نهاد در مقابله با مواد مخدر است.
وی از اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی در استان خبر داد و گفت: تا پایان مرداد ماه مرحله دوم این طرح هم در استان اجرایی خواهد شد که در اجرای اولین طرح دو هزار و 500 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف، و 91 نفر دستگیر شدند.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال 95 تاکنون 16 گروه سگ مواد یاب به ایستگاه های بازرسی استان اعزام شدند که 601 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شد.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بیشترین کشف مواد مخدر در ایستگاه های بازرسی و ورودی های استان صورت می پذیرد و این ایستگاه ها از امکانات محدودی برخوردارند لذا توجه خاص استان و کشور در تجهیز این مراکز حائز اهمیت است.
خراسان جنوبی حدود 151 هزار کیلومتر مربع وسعت و 465 کیلومتر مرز مشترک با کشور افقانستان دارد.
2047/3215/

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)