۲۲ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۵۷
3 views
6

از «مشخص شدن سقف دریافتی حقوق ماهانه مقامات» تا «پاس کاری بی سرانجام وزارت صنعت و بانک مرکزی»

در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، نفت  و … تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی» این پیمانه اقتصادی موضوعاتی همچون تغییرات بورس در آخرین روز کاری، رشد سکه و اونس طلا، افزایش قیمت نفت با کاهش تولید عربستان، استفادۀ فرصت‌طلبان از کاهش جهانی تولید نفت، صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت رفاه واگذار شد، رشد اقتصادی ترکیه و عربستان یک سوم شد، سود پلیس بد مذاکرات از برجام، ایرباس از بوئینگ پیشی گرفت، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ و پیامک یارانه، این ماه چند نفر را ناراحت می‌کند؟ در بر دارد.

تقویت ۱۲ واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز کاری

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۹۵ با افزایش ۱۲ واحدی روی رقم ۷۸ هزار و ۶۲۲ واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش ۱۲ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۲۷۵ واحد رسید. همچنین شاخص آزاد شناور با افزایش ۳۹ واحدی به عدد ۸۶ هزار و ۲۲۷ واحد رسید. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۶۳ واحدی به رقم ۵۵ هزار و ۹۴۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۷۹ واحدی روی عدد ۱۶۶ هزار و ۵۴۰ واحد متوقف شد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۳ واحدی روی عدد ۸۳۰ واحد ایستاد. به گزارش فارس بازار سهامی بازاری متعادل و توأم با افزایش نسبی تقاضا در گروه‌های پیشرو و شاخص‌ساز بازار بود که در این بین گروه معدنی‌ها به پشتوانه گروه‌های سنگ آهنی توانستند لیدرهای بازار باشند. بازاری که با میانداری حقیقی‌ها این روزها چراغ آن روشن نگه داشته شده است.

رشد سکه تمام بهار آزادی

در پایان معاملات روز چهارشنبه، هر سکه تمام طرح قدیم بدون تغییر با قیمت ۱ میلیون و ۱۵۵ هزار تومان فروخته شد. همچنین هر سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی به رقم ۱ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. هر نیم سکه بهار آزادی با ۶ هزار تومان افزایش به قیمت ۶۱۱ هزار تومان فروخته شد و هر ربع سکه بهار آزادی نیز با ۳ هزار تومان افزایش به رقم ۳۲۳ هزار تومان رسید.

قیمت اونس جهانی طلا افزایش یافت

در بازار جهانی فلزات گران بها در ساعات پایانی روز چهارشنبه، هر اونس طلا با افزایش ۲ دلار و ۹۰ سنت به رقم ۱۱۸۹ دلار و ۸ سنت رسید. همچنین هر اونس نقره نیز با ۴ سنت کاهش به قیمت ۱۶ دلار و ۸۲ سنت فروخته شد. جیمز استیل، تحلیلگر بازار طلا گفته است: «حساسیت بیش از حد معمول بازار به اظهارات و اقدامات ترامپ ممکن است تا زمان عادت کردن سرمایه گذاران به سیاست های وی ادامه یابد. این ممکن است چند ماهی طول بکشد. بنابراین ممکن است قمیت طلا پر نوسان تر از حد معمول باشد.»

افزایش قیمت نفت با کاهش تولید عربستان

در روز چهارشنبه، بنا بر گزارش هایی مبنی بر کاهش تولید نفت توسط عربستان سعودی، قیمت نفت افزایش یافت. اما از آنجا که مقدار دقیق کاهش تولید مشخص نشده ، این افزایش قیمت زیاد نبوده است. همچنین خبر هایی از کاهش تولید دیگر کشور ها نیز در افزایش قیمت امروز نقش داشته. به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل ۴۱ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۴٫۰۵ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۹ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۱٫۲۱ دلار صورت گرفت. به گفته تجار، افزایش قیمت روز  چهارشنبه بیشتر به خاطر گزارش های عرستان سعودی، به عنوان بزرگترین صادر کنندۀ نفت جهان بوده. عربستان به برخی از مشتریان آسیایی اش گفته که عرضۀ نفت خام خود را اندکی از میزان مقرر شده برای ماه فوریه کاهش خواهد داد. این در حالی ست که رویترز قادر به اعلام هر گونه جزئیاتی از این کاهش نبوده است.

استفادۀ فرصت‌طلبان از کاهش جهانی تولید نفت

حال که تولید کنندگان عضو سازمان کشور های صادر کنندۀ نفت (اوپک) در پی کاهش تولید و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا هستند، تجار اروپایی و چینی، این ماه در حال ارسال ۲۲ ملیون بشکه نفت خام از دریای شمال و آذربایجان به آسیا هستند تا از فرصت ایجاد شده استفاده کرده و شکاف حاصل از کاهش تولید را پر کنند. به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، طبق اطلاعاتی که از جریان تجارت نفت به دست رویترز رسیده، بیش از ۱۱ میلیون بشکه نفت خام سبک دریای شمال، به علاوۀ ۱۱ میلیون بشکه نفت خام آذری از جمهوری آذربایجان، یا در آسیا تخلیه شده و یا در راه رسیدن به آسیا هستند.

سقف دریافتی حقوق ماهانه مقامات و کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشخص شد

نمایندگان در نشست علنی عصر چهارشنبه (۲۲ دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی مواد ارجاعی لایحه برنامه ششم توسعه کل کشور از کمیسیون  تلفیق با ماده  ۳۸ با ۱۶۳ رأی موافق، ۱۸ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر موافقت کردند. به گزارش خانه ملت، براساس مصوبه مجلس، مجموع ناخالص دریافتی ماهانه مقامات و مدیران و کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۵ و ۳۵ قانون مدیریت خدمات کشوری از همه دستگاه‌های موضوع ماده ۳۵ مذکور، حداکثر ۲ برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان موضوع تبصره ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری می‌باشد. طبق تبصره یک این ماده، شورای حقوق و دستمزد می‌تواند با پیشنهاد رؤسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس‌جمهور که ریاست دستگاه‌های اجرایی را بر عهده دارند، برای مشاغل تخصص در واحدهای عملیاتی و مناطق مرزی و محروم حداکثر ۳۰ درصد علاوه بر سقف مقرر در این ماده منظور نماید.

صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت رفاه واگذار شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه ماده ۱۳ این لایحه را با ۱۶۱ رای موافق، ۴۲رای مخالف، ۶رای ممتنع از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند. نمایندگان مجلس در بند «ه» ماده ۱۳ مقرر کردند مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد با تمامی وظایف، اختیارات، ‌تعهدات و دارایی‌ها- از جمله اموال منقول و غیرمنقول، سهام، امتیازات، موجودی، اسناد و اوراق- با حفظ هویت مستقل به وزارت کار و رفاه و تامین اجتماعی انتقال می‌یابد.

رشد اقتصادی ترکیه و عربستان یک سوم شد

بانک جهانی در  گزارشی پیش بینی خود از رشد اقتصادی ترکیه در سال ۲۰۱۶ را تنها ۲٫۵ درصد اعلام کرد که حدود یک سوم رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۵ است. در این گزارش همچنین کاهش شدید رشد اقتصادی عربستان بسیار چشم گیر است چرا که در حالی که سعودی ها در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب رشد اقتصادی ۳٫۶ و ۳٫۵ درصدی را تجربه کرده بودند بانک جهانی رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۶ را تنها ۱ درصد پیش بینی کرد که به کمتر از یک سوم سال قبل از آن کاهش یافته است.

سود پلیس بد مذاکرات از برجام

به نقل از رویترز، شرکت فرانسوی پژو سیتروئن اعلام کرد، فروش بالای خودروهای برند پژو در ایران و به دنبال آن بهبود بازار این خودروساز در اروپا سبب شده است تا این شرکت رشد فروش ۵٫۸ درصدی را در سال ۲۰۱۶ میلادی ثبت کند. به گزارش فارس، این خودروساز فرانسوی در بیانیه‌ای اعلام کرد فروش جهانی پژو از ۲٫۹۷۳ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۵ به ۳٫۱۴۶ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. رشد فروش خودروهای پژو در سال ۲۰۱۶، بهترین عملکرد سالانه این شرکت از سال ۲۰۱۰ رقم زده است و برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱، از مرز فروش ۳ میلیون دستگاه گذشته است. 

پاس کاری بی سرانجام وزارت صنعت و بانک مرکزی

حمیدرضا فولادگر درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت،بااشاره به عدم اجرای صحیح کارت اعتباری خرید کالا،گفت:بانک مرکزی معتقد است که وزارت صنعت نتوانسته کالای موردنظر و متناسب با نیاز مردم را با کیفیت،قیمت مناسب و خدمات پس از فروش مناسب عرضه کند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت صنعت معتقد است که بانک ها در اجرای کارت اعتباری خرید کالا تعلل کردند، افزود: وزارت صنعت اظهارکرده که جاذبه تسهیلات بانکی آنچنان نبوده که مردم از طرح خرید کالا استقبال کنند، بنابراین اگر مقرر شده که طرح اعتباری خرید کالا اجرایی شود نباید این طرح را بی فرجام رها کرد و باید با هماهنگی این طرح را به سرانجام برسانند. فولادگر بااشاره به اینکه باید به تولیدکنندگان تسهیلات مناسب پرداخت شود، ادامه داد: اگر مقرر شده که یارانه ای پرداخت شود باید این یارانه به تولیدکنندگان پرداخت شود و موانع تولید از مسیر آن برداشته شود و درهمین راستا تولیدکننده در بازار عرضه و تقاضا بتواند محصول خود را توزیع کند. وی با تاکید براینکه طرح خریدکالا باید برای مردم جاذبه داشته باشد، تا از دریافت آن استقبال کنند، یادآور شد: این جاذبه یا باید در قیمت یا ارائه تسهیلات در نظر گرفته شود و اگر این جاذبه نباشد،مردم با توافق با فروشگاه محلی می توانند کالای مورد نظر خود را خریداری کنند.

رویترز: ایرباس به‌لطف معامله با ایران از بوئینگ پیشی گرفت

به نقل از رویترز، شرکت ایرباس به‌صورت رسمی قرارداد فروش ۹۸ فروند هواپیما به شرکت ایران ایر در ماه دسامبر را ثبت کرد. شرکت ایرباس روز چهارشنبه اعلام کرد، در سال ۲۰۱۶ مجموعاً ۷۳۱ سفارش جدید برای ساخت هواپیما دریافت کرده که ۳۲۱ فروند آن مربوط به ماه دسامبر بوده است. ایرباس کنار قرارداد با ایران ایر، سفارشی نیز برای ساخت ۷۲ فروند هواپیمای ای۳۲۰ جدید از شرکت گو ایر هند دریافت کرده است. این شرکت همچنین سفارشی برای ساخت ۹۰ فروند هواپیمای ای۳۲۰ از یک مشتری که هویت آن فاش نشده دریافت کرده است. احتمالاً این مشتری عربستان سعودی است. همچنین ایرباس سفارش ساخت ۴۲ فروند هواپیمای ای۳۲۰ از بانک کامیونیکیشنز فایننشال لیزینگ چین دریافت کرده است. به گزارش تسنیم، ایرباس در سال گذشته با افزایش ۸ درصدی تعداد هواپیماهای تحویلی مواجه بود که بیش از پیش‌بینی‌های قبلی‌اش بود. همچنین افزایش سفارشات در ماه دسامبر، موجب شد که این شرکت از شرکت بوئینگ در زمینه ثبت سفارشات جدید پیشی بگیرد.

رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ و پیش بینی در سال ۲۰۱۷

بانک جهانی در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های «چشم‌انداز اقتصادی جهان»، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ را ۴٫۶ درصد اعلام کرد. بر اساس این گزارش،  بانک جهانی رشد اقتصادی ۵٫۲ درصدی را برای ایران در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده است. این نهاد بین‌المللی، رشد اقتصادی جهان در سال گذشته میلادی را ۲٫۳ درصد برآورد کرده است و رشد ۲٫۷ درصدی را برای جهان در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده است.

پیامک یارانه، این ماه چند نفر را ناراحت می‌کند؟

در حالی به زمان واریز یارانه دی ماه نزدیک می‌شویم که وزیر تعاون خبر از حذف سری جدید از یارانه بگیران از طریق پیامک داده است و قرار بر این است که این مبلغ به حساب اقشار کم‌درآمد واریز شود. به گزارش میزان، طرحی که در هفته‌های گذشته به تصویت مجلس شورای اسلامی نیز رسید تا از این طریق اقشار پردرآمد از لیست دریافت یارانه حذف و هدفمندی به هدف خود نزیدک شود. پیامک‌های جدید در روزهای گذشته تحت عنوان حذف یارانه به برخی خانوارها ارسال شده که بررسی‌ها نشان می‌هد که این خانوارها در صورت معترض بودن باید مستندات درآمدی برای واریز یارانه ارائه کنند. همچنین حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه که طبق قانون باید براساس بانک‌های اطلاعاتی دقیق صورت پذیرد وارد مرحله تازه ای شده است. در این رابطه علی ربیعی وزیر کار با اشاره به ارسال پیامک برای حذف سه گروه از یارانه بگیران گفت: برای سه گروه از یارانه بیگران پیامک حذف یارانه اراسال شده چرا که طبق اطلاعات موجود حدود ۷ میلیون نفر در کشور درآمد خیلی بالا و رفتار غیر‌قابل کنترل اقتصادی دارند. 

Let’s block ads! (Why?)

پاسخ دهید