۲۷ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۰۶
6 views
613191

ارجمندی: دولت نباید در هنر دخالت کند

به گزارش افکارنیوز،

مراسم امضای تفاهم‌نامه صندوق اعتباری هنر و خانه سینما با حضور مدیرعامل خانه سینما منوچهر شاهسواری و همچنین خلیل ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در جمع اصحاب رسانه در خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم منوچهر شاهسواری طی سخنانی گفت: از آشنایی من با مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران یک هفته نمی‌گذرد و خوشحالم که همگی پذیرفته‌ایم با یک رویه متفاوت تلاش کنیم تا به عنوان خدمت‌گذاران فرهنگ و هنر در سینما کاری کنیم تا در درازمدت امکان بهره‌برداری برای همکاران‌مان فراهم شود.

او همچنین عنوان کرد: دوستان پذیرفته‌اند براساس مأموریت‌های صندوق اعتباری هنر با کاهش ملاحظات لازم کارها را پیش ببرند. می‌دانم که این امکانات در شأن همکارانم نیست اما اجازه بدهید تلاش‌مان را ادامه بدهیم تا از این موفقیت استفاده کنیم و مابقی راه را با کمک شما و دوستان ادامه دهیم.

خلیل ارجمندی مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران ادامه داد:‌ وظیفه ذاتی این صندوق حمایت از هنرمندان و سینماگران است. همه هنرمندان در جریان شکل‌گیری صندوق هستند و از بدهی‌ آن نیز کمابیش اطلاع دارند این بدهی‌ها باعث شد که آن طور که باید و شاید به اهالی هنر سرویس داده نشود. یک بحث جدی وجود داشت و آن هم فلسفه شکل‌گیری این صندوق بود که از سال 81 مطرح شد و در نهایت در سال 83 به ثبت رسید و کارش را آغاز کرد. به کمک این صندوق قرار بود از هنرمندان حمایت کنیم و به آنها وام‌های کوتاه‌مدت بلاعوض بدهیم اما اتفاقاتی افتاد که مجال نیست همه آنها را توضیح دهم.

وی در ادامه افزود: ما این صندوق را زمانی تحویل گرفتیم که بدهی‌ 50 میلیارد تومانی داشت و دو سال طول کشید تا توانستیم این سامانه را پالایش کنیم و طی آن متوجه شدیم چیزی حدود 6 هزار نفر اصلا حائز شرایط حضور در صندوق نبودند اما از امکانات آن بهره می بردند. هزینه‌های مالی را با حضورشان اعمال کرده بودند که باعث شده بود به هنرمندان واقعی امکانات لازم را ندهیم. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که طی این مدت طوری برداشت شده بود که ما نمی‌خواهیم هنرمندان را بیمه کنیم اما این اتفاق به دلیل بدهی بود که ما به سازمان تأمین اجتماعی داشتیم.

ارجمندی گفت: امروز صندوق در ماهیت هنرمندان هیچ دخالتی ندارد و مرجع ما که از هنرمندان سینما حمایت خواهیم کرد و آن را می‌پذیریم تأیید خانه سینما است. امروز بدهی به سازمان تأمین اجتماعی نداریم البته منظورم بدهی‌های جاری است که به‌روز هستیم. بدهی گذشته خود را به صورت اقساطی پرداخت کردیم که از 14 قسط موجود 4 تای آن پرداخت شده است. البته در این زمینه سازمان تأمین اجتماعی نیز با ما همکاری کرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ادامه در ارتباط با مستقل بودن بخش اقتصادی هنرمندان و سینما گفت: قرار نیست که هنرمندان به دولت وابسته باشند. کمک مالی اینچنین توسط دولت به هنر لطمه می‌زند. وقتی دولت به هنر کمک کند قاعدتا توقع دارد که کار سفارشی و آثار مد نظر او تولید شود. دخالت دولت‌ها در هنر اشتباه است، هنرمند همانقدر که می‌خواهد در محتوای آثارش مستقل باشد باید در بحث اقتصادی هم به این استقلال برسد. امیدواریم ظرف دو سال آتی وابستگی صندوق به دولت به صفر برسد.

او بیان کرد‌: برای من خوشایند نیست که وزارتخانه و بانک از من تقدیر کنند، جون ذی نفع من آن ها نیستند. برای من مهم این است که شما از من و عملکردم راضی باشید. تا کنون هم برای خدماتی که ارائه داده ایم تبلیغی انجام نداده ایم زیرا این اقدامات جزو وظایف ماست و عمل به تکالیف نیاز به تبلیغ ندارد.

او همچنین اظهار کرد: یکی از دلایلی که باعث شد امضای این تفاهم‌نامه به تأخیر بیفتد سوءتفاهم‌هایی بود که به وجود آمده بود. مثلاً دوستان فکر می‌کردند که اینجا پولی وجود دارد که باید آن به جای اینکه در اختیار صندوق اعتباری قرار بگیرید مستقیماً به سینماگران و خانه سینما داده شود. اما ما تا کنون ریالی از دولت بابت خانه سینما و تحویل آن دریافت نکرده ایم. ما مسئول خدمات رسانی به همه اهالی هنر هستیم نه فقط خانه سینما. این در حالی است که این دو نگاه درست نبوده و سوءتفاهمی بود که باید برطرف می‌شد. طی این مدت وام‌هایی به افرادی داده شد که هنرمند نبودند و جزو کارکنان دولت محسوب می‌شدند که البته آنها شناسایی شدند و این پول‌ها از آنها پس گرفته شد. صندوق نیز 41 هزار عضو دارد که 4 هزار عضو آن از اهالی سینما هستند.

ارجمندی ادامه داد:‌ تمام پرونده های موجود در خانه سینما از ۲ سال پیش تا کنون را پرداخت می کنیم. دوستان خانه سینما همکاری کنند این پرونده ها را تجمیع کنند ما هم قول می دهیم به سرعت همه آن ها را پرداخت کنیم. البته این را هم بگویم که ما قصد نداریم به شما ماهی بدهیم بلکه می خواهیم به شما ماهی گیری یاد بدهیم. در دولت های قبل به اندازه کافی پکیج های نقدی به دوستان واگذار شده است. ما هم می توانیم هدایای نقدی به دوستان تقدیم کنیم اما به نظرمان این کار در شان شما نیست.

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری گفت: به توجه به اینکه بخش عمده‌ای از همکاران ما در سینما وضعیت اقتصادی خوبی ندارند باید بگویم سینمای ایران به لحاظ فرهنگی در 37 سال گذشته حق بزرگی به گردن این سرزمین دارد. سینمای ایران در جای بالایی ایستاده و بر سر مواضع خودش هم هست و مراقب حیثیت عمومی سینما و آحاد خودش است. در هیچ شرایطی خانه سینما اعضا و هیأت‌های صنفی خود را با جهانی معاوضه نخواهد کرد براساس قوانین طالب حقوق خود هستیم.

Let's block ads! (Why?)