11 آگوست 2016 , ساعت 20:01
8 views
52716

آغاز نام نویسی برای اهدای سلولهای بنیادی در مشهد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس ستاد پژوهش و کاربرد سلول های بنیادی این دانشگاه گفت: داوطلبان برای نام نویسی و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلول های بنیادی دانشگاه به آدرس www.mums.ac.ir/stemcell مراجعه کنند.
دکتر علی قاسمی افزود: هم اکنون گروه بسیاری از بیماران به دلیل ابتلا به بیماریهای سرطان، نقایص ژنتیکی، ارثی و نقص ایمنی نیاز به پیوند مغز استخوان دارند.
وی خاطر نشان کرد: خواهر، برادر و خویشاوندان نزدیک بهترین دهنده برای پیوند مغز استخوان به شمار می روند و برای پیوند باید سیستم HLA در فرد دهنده و گیرنده یکسان باشد.
وی گفت: این در حالی است که فقط 25 درصد بیماران ممکن است، دهنده خویشاوند داشته باشند و در 75 درصد از بیماران دهنده پیوند سلولهای بنیادی غیر خویشاوند هستند.
رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان پیوند اعضای منتصریه مشهد افزود: مرکز پذیره نویسی اهدای سلولهای بنیادی به منظور تامین اطلاعات ژنتیکی و برای ذخیره سازی سلول های بنیادی از HLA افراد دهنده داوطلب که تمایل به اهدای سلول های بنیادی دارند، انجام شود.
قاسمی خاطر نشان کرد: بانک سلول های بنیادی در جهان فعال است اما استفاده از سلولهای بنیادی از این بانک به علت دشواری در دسترسی و هزینه بسیار برای ما فراهم نیست.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی شرق کشور دارای هشت هزار دانشجو و افزون بر 17 هزار کارمند بهداشتی و درمانی است.
3027 / 6053

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)