۱۸ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۳۹
16 views
5

آسیب شناسی و کاندیداتوری ریاست جمهوری از منظر جامعه شناسی *حسین امیری گنجه

اما سوالی که کمتر مطرح شده است آن است که چرا بر خلاف رویه ۳۵ سال اخیر این اولین بار است که رهبری قبل از انتخابات در مورد حضور و یا عدم حضور توصیه می کنند که دلایل آن از منظر جامعه شناسی به شرح زیر مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد:
– جامعه نسبت به چند سال گذشته شکننده تر شده است و دیگر تاب و تحمل تنش ها و مشکلاتی همچون گذشته را ندارد که بسیاری از این مشکلات ناشی از رفتارها یا واکنش های شخصی در ادوار گذشته بوده و هزینه های گزافی برای جامعه به جا گذاشته بود.
– نگاه مدبرانه رهبری معظم انقلاب به موضوع نگاه انسجامی و ساختار گرا بوده و به دور از یک فضای دو قطبی و تضاد نه تنها در انتخابات بلکه در تمام زمینه های دیگر در کشور است که در غیر این صورت این فضا باعث ایجاد یک جو احساسی و غلبه آن بر تصمیم گیری عقلائی در میان مردم و نخبگان سیاسی و اجتماعی کشور می گردید. متاسفانه در حال حاضر در بعضی از سازمان ها در حال شکل گیری خود و ناخودی در عرصه نیروی انسانی هستیم و این قضیه با نگاه رهبری در تضاد است.
– نبود احزاب و جامعه مدنی قوی باعث می شود که افراد با هر پیشینه و عملکردی در گذشته پا به عرصه و مناسبات سیاسی – اجتماعی و فرهنگی گذاشته و توقع و انتظار خاصی را از مردم و جامعه داشته باشند. به نظر می رسد که عملکرد رهبری به نوعی ایفای نقش احزاب و جامعه مدنی بود تا هر شخص با اهداف پوپولیستی و تهییج احساسات نتواند پیشینه مثبت و اقتدار نظام را خدشه دار کند.
– این رفتار و کنش رهبری را می توان به نوعی گوشزد کردن حساسیت بیشتر داشتن مهندسان اجتماعی و نخبگان سیاسی به وقایع و پدیده های سیاسی و اجتماعی قبل از وقوع آنها قلمداد کرد.
این حساسیت و هشدارها قبل از وقوع پدیده های هولناک در سطح ملی رخ دهد و گرنه بعد از رخداد و ایجاد هزینه برای جامعه و نظام به سان نوشداروی بعد از مرگ سهراب می ماند. البته همه تضادها به خودی خود ویرانگر و آسیب رسان به جامعه نیستند. در واقع بیشتر تضادها در سطوح مختلف اجتناب ناپذیر و ضروری و سازنده هستند.
تضاد در مساله انتخابات به این معناست که چند نفر در کنش متقابل با یکدیگر بر سر کسب رای مبارزه می کنند که برای به کرسی نشاندن آنها بر مسند ریاست جمهوری ارزشمند است و در این کنش از قدرت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هم استفاده می کنند. اگر چه رقابت در عرصه انتخاب به عنوان شکلی از تضاد در چارچوب قواعد کاملا مشخص رخ می دهد اما اگر این رقابت با تمایل به نابود کردن یا آسیب رساندن به حریف همراه باشد تضاد و رقابتی ویرانگر خواهد بود که علاوه بر حریفان به جامعه و سرمایه های اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی نیز آسیب میزند.
شاید رهبری پس از ۳۵ سال بعد از انقلاب به کاندیداهای ریاست جمهوری این قدر مستقیم ورود پیدا می کند تا اینکه پیشگیری از هرگونه نا هنجاری های اجتماعی و جلوگیری از تخریب اهداف مشترک یعنی در واقع حفظ همبستگی اجتماعی را تقویت و یک حکمرانی خوبی را مطمع نظر خود قرار دهد.
———————————————————–
*جامعه شناس

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)