3 اکتبر 2016 , ساعت 0:14
9 views
5

آئین تشت گذاری در بهشهر برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، این مراسم از جمله آئین های سنتی و دیرین مردم آذربایجان و بیانگر رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر است . بر اساس روایات ، آن حضرت در روز 27 ذیحجه‏، آب مشک ها را در تشت ها ریخته و لشکریان حر و اسب هایشان را سیراب‏ کردند.
آذری ها در شهرهای مختلف کشورمان در روزهای آخر ذی الحجه و در آستانه ماه محرم، این آئین عزاداری را با شور و شیفگی خاص نسبت به ابا عبدالله الحسین (ع) برگزار می کنند.
حسین مومنی یکی از افراد حاضر در این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این آئین قدمت چند صد ساله در بین آذربایجانی ها دارد و همه ساله با شور و شعور خاص برگزار می شود.
وی افزود: در این مراسم عزاداران با نوحه خوانی و سینه زنی تشت را در داخل حسینیه می آورند و با ریختن آب در آن به یاد وفاداری و رشادت های شهدای دشت نینوا که حتی نسبت به دشمنان خود گذشت داشتند ، به عزاداری می پردازند .
مومنی گفت : این مراسم بیانگر رافت و مهربانی امام حسین(ع) نسبت به آحاد مردم زمان خود بود و حتی به دشمن خود که در معرض تشنگی و مشکلات ناشی از آن بودند، آب نوشاند و آنان را سیراب کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه برخی از افراد، این آب را شفا بخش می دانند و به عنوان تبرک از آن برداشته و برای درمان بیماران از آن استفاده می کنند، گفت: با برگزاری آئین تشت گذاری در واقع عزای امام حسین(ع) برای ما آغاز شده و پرچم های سیاه عزای حسینی بر سردرب مساجد و تکایا برافراشته می شود.
شهرستان بهشهر در شرق مازندران بیش از 200 مسجد دارد . در ماه محرم در تمام مساجد شهری و روستائی ، حسینیه ها و زینبیه های این شهرستان مراسم عزای حسینی برپا می شود.
مسجد باشی بهشهر مختص آذری زبانان این شهرستان است .
خبرنگار : مریم نظری ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7332/1654

انتهای پیام /*

Let’s block ads! (Why?)